Update, June 3: Click herefor updated numbers.
***
Tippecanoe County’s unofficial primary results were released Tuesday, after Indiana Secretary of State Connie Lawson said most of Indiana’s results could take several daysto be finalized.
Tippecanoe County Clerk Julie Roush says she estimates about 500 just-arrived absentee ballots still need to be added into the final tally -- a number she says could change the fate of some closer races with smaller vote numbers.
“It’s not definitive,” Roush says. “We know that these numbers are going to change. Even if it changed by one, it’s going to be unofficial until that day that we say it’s certified.”
Roush says she plans to have the additional ballots tallied by noon on Wednesday -- and she wasn’t expecting the counting process Tuesday to go so swiftly, given the additional work of scanning more absentee ballots than usual.
“I did not think we would get it done in a day and half,” Roush says. “But we did. We will.”
County residents voted after the COVID-19 pandemic upended the state’s primary, bumping the election to June and prompting the state to approve vote-by-mail balloting for Hoosiers concerned about staying safe from coronavirus.
Preliminary results as of Tuesday night:
President (R)
Donald Trump
8447 votes
President (D)
Joseph R. Biden
8229 votes
Governor (R) (unopposed):
Eric Holcomb
9393
Governor (D) (unopposed):
Woodrow Myers
8799
U.S Rep., Fourth District, (R) (unopposed):
Jim Baird
8908 votes
U.S Rep., Fourth District, (D):
Joe Mackey
5951 votes
State Senator, District 7 (R):
Brian W. Buchanan
1690 votes
State Senator, District 7 (D) (unopposed):
Tabitha N. Bartley
2519 votes
State Representative, District 13 (R) (unopposed):
Sharon Negele
1591 votes
State Representative, District 25 (R) (unopposed):
Donald J. Lehe
1695 votes
State Representative, District 25 (D):
Alex Sabol
892 votes
State Representative, District 27 (R) (unopposed):
James T. Hass
2536 votes
State Representative, District 27 (D) (unopposed):
Sheila Klinker
4203 votes
State Representative, District 41 (R) (unopposed):
Tim Brown
167 votes
State Representative, District 41 (D) (unopposed):
Greg A. Woods
63 votes
State Representative, District 26 (D) (unopposed):
Chris Campbell
3930 votes
Tippecanoe County Council At-Large (R) (3 to be elected):
John Basham
5619 votes
Kevin L. Underwood
4746 votes
Barry Richard
4534 votes
Tippecanoe County Council At-Large (D) (3 to be elected):
Monica Casanova
6787 votes
Margaret Hass
5769 votes
Susan Schechter
5137 votes
Tippecanoe County Treasurer (R) (unopposed):
Jennifer Weston
8626 votes
Tippecanoe County Coroner(R) (unopposed):
Carrie Costello
8471 votes
Tippecanoe County Surveyor (R) (unopposed):
Zach Beasley
8536 votes
Tippecanoe County Commissioner, District 2 (R) (unopposed):
David S. Byers
8609 votes
Tippecanoe County Commissioner, District 2 (D) (unopposed):
Erica Beumel
9632 votes
Tippecanoe County Commissioner, District 3 (R) (unopposed):
Tom Murtaugh
8667 votes
Tippecanoe Superior Court Judge No. 1 (R) (unopposed):
Randy J. Williams
8688 votes
Tippecanoe Superior Court Judge No. 1 (D) (unopposed):
Bryan K. Coulter
9464 votes
Tippecanoe Superior Court Judge No. 2 (D) (unopposed):
Steven P. Meyer
9896 votes
Tippecanoe Superior Court Judge No. 4 (R):
Matt Sandy
4684 votes
Tippecanoe Superior Court Judge No. 4 (D) (unopposed):
Matthew D. Boulac
9496 votes
Tippecanoe Superior Court Judge No. 5 (R) (unopposed):
Kristen E. McVey
8487 votes
Tippecanoe Superior Court Judge No. 7 (R) (unopposed):
Dan Moore
8619 votes
Tippecanoe Superior Court Judge No. 7 (D) (unopposed):
Jacque Chosnek
9784 votes